Пускат движението в тунел “Железница” на “Струма” до 10 дни
Движението през тунел „Железница“ на автомагистрала „Струма“ ще бъде възстановено рамките на следващите 10 дни, каза регионалният министър Иван Шишков.
Тръбата в посока Софияе затворена от месец април заради свличане на земна маса в района на тунела, а трафикът се пренасочва по стария път за Благоевград. Това обаче води до сериозно задръстване.
След среща с фирмата изпълнител и новото ръководство на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), Шишков обяви, че в кратък срок ще бъдат извършени необходимите мерки за обезопасяване на свлачището. Предстои изграждане на защитна ограда и поставяне на мрежа по ската, така че движението да бъде възстановено безопасно.
През уикенда Шишков извърши проверка на място, от която стана ясно, чеповече от месец по укрепването на терена практически не се работи.
Според министъра забавянето е резултат от продължителна кореспонденция между строителната компания и предишното ръководство на АПИ. Той отказа да навлиза в подробности по спора, но подчерта, че остава с „големи резерви“ към начина, по който е бил управляван казусът и към липсата на реални действия през последните седмици.
Регионалният министър посочи още, че обектът все още е в гаранционен срок идържавата няма да заплаща допълнително за укрепителните дейности.
Изпълнителят твърди, че свличането е следствие от недостатъчна поддръжка през последните години и от преовлажняване на терена.
Още преди ден Шишков коментира, че му „намирисва на схема“, при която създалият се проблем е използван като повод да се търсят допълнителни средства от държавата, въпреки че съоръжението е в гаранция.
Според него фактът, че решение може да бъде намерено в рамките на десетина дни, показва колко неоправдано дълго е продължило бездействието.
Животът и други неща · Voiceletter: Нещата, за които разбираме, без да искаме, Епизод 18
Discussion in the ATmosphere