{
"$type": "site.standard.document",
"bskyPostRef": {
"cid": "bafyreigi7vk2gbqchxjhvyu6fxk2vskcnf5orhrzdcwatejo2sthxnug3q",
"uri": "at://did:plc:vcnxnelq27ktvez3ua4ssexs/app.bsky.feed.post/3mokchgo42kf2"
},
"coverImage": {
"$type": "blob",
"ref": {
"$link": "bafkreihv2jmguwjshuoe3ri5sbdwpwprwapsrz6fom3kvr5s2c3oizw3bq"
},
"mimeType": "image/jpeg",
"size": 12168
},
"path": "/bulgaria/1061753-natalia-efremova-za-maichinstvoto-temata-za-uvelichenieto-shte-bade-postavena-pri-podgotovkata-na-budjet-2027",
"publishedAt": "2026-06-18T07:15:59.000Z",
"site": "https://fakti.bg",
"tags": [
"България"
],
"textContent": "Министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова заяви в ефира на bTV, че пенсионната система може да стане по-устойчива и стабилна, но подчерта, че това няма да стане чрез намаляване на социалните плащания.\n\nПо повод финансирането на пенсиите и нарастващия държавен дълг Ефремова посочи, че определението, че пенсиите се изплащат чрез дълг, не е напълно коректно.\n\nСоциалните плащания, когато говорим за пенсии, по изключение се покриват с дълг. По принцип не е съвсем коректно това определение, тъй като първият стълб на пенсионната система е разходопокривен. Не е възможно на практика при демографската характеристика на българското население 100% от осигуровките да покриват целия фонд, който е необходим за изплащане на пенсиите“, каза тя.\n\nПо думите ѝ една от основните задачи ще бъде плащания, които не са характерни за осигурителната система, постепенно да бъдат прехвърлени към социалната система.\n\n„На първо място много е важно всички плащания, които не са характерни за осигурителната система, да не бъдат част от нея. Има много такива, които би следвало да се изплащат от социалната система“, обясни министърът.\n\nКато пример тя посочи COVID добавките към пенсиите.\n\n„Така известната COVID добавка по своята същност е социално плащане, в никакъв случай не е част от приноса на хората, когато са се осигурявали. Тя не би следвало да е част от пенсионната формула“, заяви Ефремова.\n\nСпоред нея същото важи и за социалните пенсии.\n\n„Социалните пенсии, например за старост, по своята същност нямат осигурителен принос от страна на човека. Няма никакъв проблем те да продължат да бъдат предоставяни на хората, но би следвало да се предоставят от социалната система“, каза тя.\n\nМинистърът беше категорична, че социалните плащания няма да бъдат намалявани.\n\n„Те са напълно гарантирани. Те са гарантирани от закона на първо място. Те са гарантирани не само в специалните ни закони, но и в удължителния закон за бюджета, както и в този, който предстои да бъде приет като „Бюджет 2026“, заяви Ефремова.\n\nПо думите ѝ намалението на разходите ще бъде търсено чрез оптимизация на издръжката на системата, а не чрез орязване на социални плащания.\n\n„По отношение на издръжката действително правим анализ. Направили сме съответните предложения към Министерството на финансите за оптимизация на разходите, така че да изпълним условията, които са ни поставени“, каза тя.\n\nЕфремова посочи, че около 5% от щатните бройки в системата са незаети.\n\n„Около 5% имаме незаети бройки. Имайте предвид, че нашата система е много голяма“, отбеляза тя.\n\nПо темата дали държавните служители трябва сами да плащат осигуровките си министърът заяви, че е необходим задълбочен анализ.\n\n„Все още не се е разгърнало съвсем широко обсъждането, тъй като има липса на достатъчно аргументи в едната и в другата посока“, каза тя.\n\nСпоред Ефремова темата трябва да бъде разглеждана в контекста на цялостната система на възнагражденията в държавната администрация.\n\n„В годините бих казала, че има натрупани дисбаланси, които са се случвали поради временни, еднократни решения за повишаване в едната система на възнагражденията, за неповишаване в друга и съответно натрупани дисбаланси“, заяви министърът.\n\nПо отношение на работещите пенсионери тя посочи: „Разбира се, че най-добрият вариант е да има поетапно приключване на трудовата дейност на по-опитните хора. Едномоментното освобождаване би обезкръвило администрацията или пък системите за сигурност“, каза Ефремова.\n\nПо повод майчинството министърът заяви, че за бюджета за 2026 г. не може да се очаква увеличение на социалните плащания.\n\n„В момента не е подходящо да се правят в нито една система никакви промени, които водят до увеличени разходи, за да стабилизираме финансовите системи“, обясни тя.\n\nВ същото време Ефремова даде заявка, че темата ще бъде поставена при подготовката на бюджета за 2027 г.\n\n„Моята борба, битка или предложение към следващия „Бюджет 2027“ ще бъде в посока подкрепа на майчинството“, заяви министърът.\n\nТя уточни, че ще бъде обсъждано както увеличаване на плащането през втората година от майчинството, така и на обезщетението за майките, които се върнат на работа преди изтичането на този период.\n\n„Това би могло да се дискутира. Включително и увеличаване на размера на обезщетението, което по принцип майката взима, когато се върне на работа редом със своето възнаграждение“, каза Ефремова.\n\nПо отношение на пенсиите министърът подчерта, че ще защитава прилагането на т.нар. швейцарско правило.\n\n„Аз, разбира се, ще бъда защитник на това то да се прилага така, както е разписано“, заяви тя.",
"title": "Наталия Ефремова за майчинството: Темата за увеличението ще бъде поставена при подготовката на Бюджет 2027"
}