{
  "$type": "site.standard.document",
  "bskyPostRef": {
    "cid": "bafyreihmd2aqg3hmlx5uceclqy52goi5gznyj232norcghgbjp3hiev4nu",
    "uri": "at://did:plc:vcnxnelq27ktvez3ua4ssexs/app.bsky.feed.post/3mog445ygi2i2"
  },
  "coverImage": {
    "$type": "blob",
    "ref": {
      "$link": "bafkreiakrnval6sqc7lw6dhenilq66afwvg6jnrygldppksqyzoxnbbkbm"
    },
    "mimeType": "image/jpeg",
    "size": 18704
  },
  "path": "/bulgaria/1061417-radev-pred-knsb-rabotim-za-izsvetlavane-na-procesite-v-ikonomikata-i-za-nasarchavane-na-proizvodstvoto",
  "publishedAt": "2026-06-16T14:55:24.000Z",
  "site": "https://fakti.bg",
  "tags": [
    "България"
  ],
  "textContent": "Правителството работи за изсветляване на процесите в икономиката, за насърчаване на производството, заетостта и ограничаване на сивата икономика, което да повиши и данъчните постъпления в бюджета. Това заяви премиерът Румен Радев по време на работна среща с ръководството на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), която се проведе по инициатива на синдикалната организация в Министерския съвет. Министър-председателят подчерта, че правителството предприема действия за стабилизиране на държавата, но същевременно трябва спешно да се справи с натрупани през годините проблеми. По време на разговора от КНСБ поставиха редица въпроси, свързани с държавния бюджет за 2026 година, политиката по доходите в обществения сектор, тревожните данни за спад в индустриалното производство, нерешени проблеми в сферата на енергетиката, разминавания в разпоредбите на българското законодателство в областта на труда с европейското право, натрупани с години проблеми в сферата на транспорта, земеделието и други. От КНСБ посочиха като ключов проблем пред страната ни изоставането на трансформацията на българската икономика, която все по-малко да разчита на производството и износа на суровини, а на продукти с висока добавена стойност. Във връзка с това министър-председателят обърна внимание, че правителството работи за реална модернизация на българската икономика и открои като пример предприетите действия от Министерството на отбраната за предоговаряне на вече сключени договори, за да се добави към тях и да се разшири индустриалното сътрудничество и технологичният трансфер към България. Румен Радев подчерта, че политиката на правителството е повече български компании да станат неотменима част от веригите на доставки по всички договори, които сключва държавата. Президентът на КНСБ Пламен Димитров благодари на министър-председателя Румен Радев за добрия диалог по време на неговия президентски мандат, като подчерта, че тогава Радев е работил последователно и активно за защита на правата на работещите и на ключови сектори на българската икономика и изрази благодарност и за конструктивния диалог с правителството, започнал още от първите дни на кабинета. В срещата участваха заместник министър-председателят и министър на финансите Гълъб Донев, министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова, министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, министърът на транспорта и съобщенията Георги Пеев, министърът на земеделието и храните Пламен Абровски, заместник-министърът на енергетиката Кирил Темелков и заместник-министърът на икономиката, иновациите и индустрията Красимир Якимов. От страна на КНСБ в срещата взеха участие президентът Пламен Димитров, вицепрезидентите Огнян Атанасов и Тодор Капитанов, както и главният икономист и директор на Института за социални и синдикални изследвания и обучения Любослав Костов.",
  "title": "Радев пред КНСБ: Работим за изсветляване на процесите в икономиката и за насърчаване на производството"
}