{
"$type": "site.standard.document",
"bskyPostRef": {
"cid": "bafyreibnno2qxqlabu7nfibxfui6agdptqi6b6rvoyfv4g6hlkxv3zjona",
"uri": "at://did:plc:vcnxnelq27ktvez3ua4ssexs/app.bsky.feed.post/3mnyacbt6tnh2"
},
"coverImage": {
"$type": "blob",
"ref": {
"$link": "bafkreiey5iih5y3w7wwnrk5yiaigrgrwkamk5zvymmt7vnm2wi2cpd5swy"
},
"mimeType": "image/jpeg",
"size": 18019
},
"path": "/bulgaria/1060265-rumen-radev-razgovara-s-albanskia-prezident-bairam-begai-za-razvitieto-na-regiona",
"publishedAt": "2026-06-11T01:08:33.000Z",
"site": "https://fakti.bg",
"tags": [
"България"
],
"textContent": "**Свързаността е ключът към успешното развитие на нашия регион, тя създава повече възможности за инвестиции и за интензивни бизнес контакти, заяви министър-председателят Румен Радев по време на срещата си с албанския президент Байрам Бегай, съобщиха от правителствената информационна служба.** Двамата обсъдиха потенциала за задълбочаване на двустранното сътрудничество в редица сфери от взаимен интерес. Премиерът Радев акцентира върху възможностите за взаимодействие в търговията, транспорта, взаимните инвестиции, културата, образованието и туризма. Специален акцент в срещата беше поставен върху значението на Коридор № 8 като стратегически важна транснационална ос, която е ключовa за подобряване на регионалната свързаност. В рамките на срещата премиерът Румен Радев поздрави президента Бегай за съществения напредък на Албания в процеса на европейска интеграция. Министър-председателят изтъкна и ролята на българското национално малцинство като мост на приятелство между България и Албания. По-рано вчера президентът на Република Албания Байрам Бегай направи съвместно изявление с президента на България Илияна Йотова и с външния министър на Румъния Оана Цою след края на Срещата на върха на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПСЮИЕ) в София. Нашето сътрудничество в региона има конкретни резултати - установяваме напредък в улесняването на търговията и на движението на хора и стоки, заяви Бегай. **Румен Радев и министърът на външните работи на Индия Субрахманям Джайшанкар обсъдиха на среща в Министерския съвет перспективите за по-нататъшно развитие на двустранното сътрудничество, съобщиха от правителствената информационна служба. Като потенциални области бяха очертани икономиката, високите технологии и изследването на Космоса.** В рамките на разговора бе потвърден отличният политически диалог между България и Индия и бе изразено взаимно желание за внасянето на повече прагматизъм в двустранните отношения. Премиерът подчерта постиженията на България в областта на информационните технологии, дигиталната трансформация и развитието на иновационна екосистема. Той отбеляза също, че България е сред шестте държави в ЕС, които са били избрани да изградят фабрики за изкуствен интелект с европейско финансиране. Сред акцентите в разговора беше и перспективата за сътрудничество в развитието на космически технологии и изследването на Космоса. Обща бе позицията, че динамичните промени в света, включително ускореното развитие на изкуствения интелект, поставят нови изисквания пред конкурентоспособността и изискват засилено сътрудничество и инвестиции в сфери с висока добавена стойност. Двамата обсъдиха и възможностите за по-активно партньорство в сферата на филмовата и развлекателната индустрия, допълват от правителствената информационна служба. По-рано вчера министърът на външните работи Велислава Петрова заяви след среща с колегата си от Индия, че съществува сериозен нереализиран потенциал между България и Индия и той не трябва да бъде оставян така.",
"title": "Румен Радев разговаря с албанския президент Байрам Бегай за развитието на региона"
}